School level

Compare Prices of Dog Food in Local Retailers - 2:4

Added: 27 Mar 2018 Contributor: Melanie Mc Inerney Resource type: Worksheet / Activity

An activity where students need to find information about the cost of various types of dog foods in two different shops. Students discover the concept of best value for money.

How it maps to the curriculum

JC
Short Courses

Strand: Caring for Animals (Level 2)

Strand unit: 2. Caring for Dogs

Suggestions for use: This worksheet can be completed online or better still by travelling to 2 local shops or supermarkets to find out the prices of the tinned dog food or dry dog food etc.

Key Skills:

  • Communicating
  • Working with Others
  • Literacy
  • Numeracy
  • Managing Myself

Meta information

  • Asset type: Document
  • Language: English
  • Rights: Attribution-Noncommercial Share Alike Creative Commons
  • Cost: No
Add a resource

Did you know that your Internet Explorer is out of date

To get the best possible experience using our website we recommend that you upgrade to a newer version or other web browser.

Upgrade your browser now

Registering for a Scoilnet Account – your first step to contributing and sharing

What you need...

To register for a Scoilnet Account you will need to have a Teaching Council number and a roll number for your school in Ireland.

If you already have a Scoilnet Account then you can sign in here.

The benefits...

A Scoilnet account will allow you to upload your resources or weblinks to Scoilnet as well as enabling you to share and add resources to a favourites listing. Users who have a Scoilnet Account will also be able to fully access Scoilnet Maps and Census@School from home.


Register

Add this resource to your Learning Path

You need to login before you can add this resource to a Learning Path

Login